New Product
Code: YTI-WB-WBCM64-21071508653
MPN: 21071508653
UPC: 888830634271
Product Info for Yeti Rambler 64 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap
The Rambler 64 oz. Bottle is the long-haul water hauler for adventures without pitstops. Call upon this bottle for ice-cold sips of H20 when the temps hit triple digits, and don't worry about condensation making your hands slip. This baby is engineered with a No Sweat exterior, which means you'll be the only one breaking a sweat. With 64 ounces (that's your daily eight, y'all) this water tower to go is perfect for keeping you (and your dog) hydrated on the move.![]()
Note: Do not use the Rambler Bottle Chug Cap with carbonated beverages or for storage of food or perishables, or to store boiling contents or with contents above 185F/85C.
Specifications for Yeti Rambler 64 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap:
| Manufacturer: | Yeti |
| Color: | Ridgeline |
| Fabric/Material: | 18/8 Stainless Steel |
| Volume: | 64 oz |
| Application: | Outdoor |
| Width: | 4.8 in |
| Height: | 11.6 in |
| Weight: | 2.3 lb |
| Hydration Cap Type: | Chug Cap |
| Cap Color: | Ridgeline |
Features of Yeti Rambler 64 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap
- 100% leakproof
- Easy to carry
- Double-wall vacuum insulated
- Dishwasher Safe
- Compatible with straw cap accessory (sold separately)
Package Contents:
- Yeti Rambler 64 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap
Be the first to review this product
Yeti Rambler 64 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap Orderable Models
List of Orderable Models
- Yeti Rambler 64 oz Water Bottle w/Color-Matched Chug Cap, Ridgeline, 21071508653 , MPN: 21071508653 , UPC: 888830634271 , Code: YTI-WB-WBCM64-21071508653