

Tap Tap to Zoom
Code: 10M-F4-13DA-VERGE05-SC2
MPN: VERGE05.SC2
UPC: 32784642213
Elevate your fishing gear without spending a boatload - Zebco's Verge spinning reel brings durability and smooth performance together in a dependable reel. Housed in a strong, lightweight composite body is an efficient all-metal gear system for heightened power and durability and a TRU Balance rotor for stability and smooth operation every time Verge is in hand. Built with high-quality features, the Verge reel has a sturdy stainless steel bail wire, machined aluminum spool, and a forceful front-adjustable drag, ensuring years of fish-fighting power. Make the optimal choice and pick up the Zebco Verge today!![]()
| Manufacturer: | Zebco |
| Reel Type: | Spinning |
| Water Type: | Freshwater |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gear Ratio: | 5.2:1 |
| Bearing Count: | 3+1 |
| Reel Size: | 5 |
| Max Drag: | 4 lbs |
| Recovery: | 20 in per turn |
| Mono Capacity: | 4lbs/110yds |
| Color: | Black |
Be the first to review this product