




Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Rewards
Code: ZS-BI-525628-0000-000-525628-0000-000
MPN: 525628-0000-000
UPC: 740035996663
Product Info for Zeiss Victory HT 8x54mm Abbe-Koenig Prism Premium Binoculars
The Zeiss Victory HT 8x54mm Binocular 525628-0000-000 has been designed to provide you with the ultimate outdoor experience. Thanks to the revolutionary optical concept, this Binocular from Zeiss offers amazing transmission levels of 95%+. This outstanding value is achieved through the perfect combination of SCHOTT HT lenses, ZEISS T* multi-layer coating and Abbe Konig prism system. With the Victory HT 8x54mm, you can enjoy unrivalled brightness and an extraordinary level of detail - even in the deepest twilight. The ergonomic design is equally innovative. The impressive new Comfort Focus concept has a large focusing wheel embedded in the double-link bridge. It makes the Zeiss Victory HT 8x54mm Binocular extremely robust and very easy to use. Experience cutting-edge optics of the highest level with the Zeiss Victory HT 8x54mm Binocular.![]()
Specifications for Zeiss Victory HT 8x54mm Abbe-Koenig Prism Premium Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 54 mm |
| Prism System: | Abbe-Koenig |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 6.7 mm |
| Field of View, Linear: | 130 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 60 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS T* Multi-Layer Coating, Customized to Each Lens |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.7 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 76 mm |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 to +3 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 7.6 in |
| Weight: | 36.5 oz |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Operating Temperature: | -30 - 63 Celsius |
Features of Zeiss 8x54mm Victory HT Binocular:
- Innovative optical concept
- ZEISS HT High-Transmission glass for 95% light transmission
- Ergonomic Comfort-Focus-Concept
- Extreme robust Double-Link-Bridge
- Brilliant FL concept
- LotuTec hydrophobic coating
- Slim construction
- FL/HT Lenses
- Included Accessories Eyepiece cap, Protective lens cap, Strap for fastening protective lens cap, Carrying strap, Carrying case, Lens cleaning cloth, Instructions for use, Warranty card, Quality certificate.
Package Contents:
- Zeiss Victory HT 8x54mm Abbe-Koenig Prism Premium Binoculars
- Eyepiece Cap
- Protective Lens Cap
- Carrying Strap
- Carrying Case
- Lens Cleaning Cloth
- Instructions
- Warranty Card
- Quality Certificate
Be the first to review this product
Zeiss Victory HT 8x54mm Abbe-Koenig Prism Premium Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Zeiss Victory HT 8x54mm Abbe-Koenig Prism Premium Binoculars, Matte, Black, Large, NSN 9005.10.0040, 525628-0000-000 , MPN: 525628-0000-000 , UPC: 740035996663 , Code: ZS-BI-525628-0000-000-525628-0000-000
Zeiss Victory HT 8x54mm Abbe-Koenig Prism Premium Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Zeiss Victory HT 8x54mm Premium Binoculars, Matte Black 525628-0000-000 , MPN: 525628-0000-000-DMO , Code: ZS-BI-525628-0000-000-DMO
- Open Box, Dealer Demo, Zeiss Victory HT 8x54mm Abbe-Koenig Prism Premium Binoculars, Matte, Black, Large, NSN 9005.10.0040, 525628-0000-000 , MPN: 525628-0000-000-DMO , Code: ZS-BI-525628-0000-000-525628-0000-000-DMO