







Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Rewards
Code: ZS-BI-SFVI-524224-0000-000
MPN: 524224-0000-000
UPC: 740035997738
Product Info for Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
Take a closer look at all that nature has to offer. These Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars are lightweight and ergonomically designed optics that allow for continuous hours of bird watching without leaving you fatigued. These Binoculars by Zeiss boast a whopping 92% light transmission rate which allows for viewing even in low light conditions. With an unmatched wide-angle field of view, these Zeiss Victory SF 10x42 Wildlife Observation Binoculars let you quickly and reliably locate your target so that you don't miss a moment. Plus, these binoculars utilize the Ergo-Balance concept that shifts the weight appropriately so that they don't weigh heavily on your neck and shoulders. Despite the lightweight design, these Zeiss Victory SF 10x42 Waterproof Binoculars are a durable and rugged optic that can be enjoyed in even the harshest conditions. Pick up your pair and observe nature like never before with larger-than-life views of birds, bugs and the beautiful outdoors.![]()
Specifications for Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 360 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 64 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS T* Multi-Layer Coating, Customized to Each Lens |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 76 mm |
| Close Focus: | 5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 400 bars, 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.8 in |
| Weight: | 27.5 oz |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
Features of Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars:
- Newly developed Ultra-FL lens
- Extremely large wide-angle field of view
- ErgoBalance Concept: Lightweight materials and a unique high-traction armor for ergonomic comfort that is truly unparalleled
Package Contents:
- Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
- Eyepiece Cap
- Protective Lens Cap
- Carrying strap
- Magnetized Premium Carrying Case
- Lens Cleaning Cloth
- Instructions
- Warranty Card
- Quality Certificate
Be the first to review this product
Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars, Black, Medium, NSN 9005.10.0040, 524224-0000-000 , MPN: 524224-0000-000 , UPC: 740035997738 , Code: ZS-BI-SFVI-524224-0000-000
Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Demo, Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars, Gray and Black, 524222 , MPN: 52 42 22-DEMO , Code: ZS-BI-SFVI-524222-DEMO
- Demo, Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars, Black, 524224-0000-000 , MPN: 524224-0000-000-DEMO , Code: ZS-BI-SFVI-524224-0000-000-DEMO