





Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag
Engineered for your fast and light adventures, the Parsec delivers lightweight and packable warmth. Just like an alpinist precisely selects his rack or a skier carefully chooses her line, we took the time to dial in the small details that create comfort and security in the mountains. After you break camp, the mummy-style bag uses a compression sack to easily fit into your pack without weighing you down. Designed with high-quality materials and Therm-a-Rest performance features like SynergyLink Connectors, the Parsec easily handles three-season bivys and long pushes into the backcountry. Bottom line, those that need their sleeping bag to go further choose the Parsec.![]()
Specifications for Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Color: | Larch |
| Bag Size: | Long |
| Temperature Rating: | 32 Fahrenheit |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | 100% Recycled Nylon RipStop |
| Gender: | Unisex |
| Shoulder Girth: | 65 in/165 cm |
| Foot Girth: | 51 in/130 cm |
| Hip Girth: | 58 in/147 cm |
| Weight: | 1.11 lb, 0.77 kg |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Height: | 4 in |
| Application: | Camping, Backpacking |
| Fabric/Material: | 800-fill Nikwax Hydrophobic Down |
| Width: | 32.5 in |
| Warmth Rating: | 20 |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Width | 32.5 in |
| Weight | 1.11 lb |
| Shoulder Girth | 65 in/165 cm |
| Foot Girth | 51 in/130 cm |
| Hip Girth | 58 in/147 cm |
Features of Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag
- 800-fill Nikwax Hydrophobic Down: Dries 3 times faster than untreated down without using dangerous PFCs.
- SynergyLink Connectors: Integrate the bag with a mattress for optimal comfort and efficiency; removable for versatility.
- Zoned Insulation: Maximizes warmth and saves weight by intentionally placing fill where you need it most. The Parsec places 60% of the fill on top and 40% on the bottom to give the bag an elite warmth-to-weight ratio.
- Toe-asis Foot Warmer Pocket: Ergonomic toe box that rapidly warms cold feet in a pocket of warm down.
- Quilt and Blanket Loops: Customize your sleep system by layering our quilts or tech blankets for increased warmth.
- Responsible Down Standard Certified: Certification that ensures that the waterfowl in the down supply chain are treated humanely.
- Additional features: Heat-trapping draft collars, full-length zipper draft tubes, differential cut, snag-free zipper, cinchable hood and external zip pocket
Package Contents:
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag
- Compression Sack
- Storage Sack
Be the first to review this product
Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag, Long, Larch, 11394 , MPN: 11394 , UPC: 040818113943 , Code: 2XV-SI-PS1-11394
Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag, Small, Larch, 11392 , MPN: 11392 , UPC: 040818113929 , Code: 2XV-SI-PS1-11392
- USED, Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag, Small, Larch, 11395 , MPN: 11395-EDEMO , Code: 2XV-SI-PS1-11395-EDEMO-US-C
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag, Regular, Larch, 11393 , MPN: 11393 , UPC: 040818113936 , Code: 2XV-SI-PS1-11393
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag, Small, Larch, 11395 , MPN: 11395 , UPC: 040818113950 , Code: 2XV-SI-PS1-11395
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag, Regular, Larch, 11396 , MPN: 11396 , UPC: 040818113967 , Code: 2XV-SI-PS1-11396
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag, Long, Larch, 11397 , MPN: 11397 , UPC: 040818113974 , Code: 2XV-SI-PS1-11397
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag, Regular, Larch, 11399 , MPN: 11399 , UPC: 040818113998 , Code: 2XV-SI-PS1-11399
- Therm-a-Rest Parsec Sleeping Bag, Long, Larch, 11400 , MPN: 11400 , UPC: 040818114001 , Code: 2XV-SI-PS1-11400