








Tap Tap to Zoom
Code: X37-SNS-TB3-X220100201250
MPN: X220100201250
UPC: 886745975083
Product Info for Tubbs Flex VRT Snowshoes - Men's
The Flex VRT is Tubbs premium composite deck snowshoe designed to deliver high quality performance for backcountry exploration. The DynamicFit 2.0 binding features the BOA Fit System which evenly distributes tension around your boot, combined with EVA foam for the ultimate comfortable and precise fit. The Flex Torsion Deck technology allows for a natural stride from heel to toe absorbing impact to reduce the amount of stress on joints. At the same time the FLEX tail engages the built in tail traction, keeping the snowshoe tracking and underfoot, making descents a breeze. This deck provides just the right amount of rigidity for side hilling while conforming to the terrain. Paired with aggressive Traction Rails and the Viper 2.0 crampon this snowshoe bites into any snow conditions. Engaging the ActiveLift 19 heel lift this becomes a mountain climbing machine.![]()
Specifications for Tubbs Flex VRT Snowshoes - Men's:
| Manufacturer: | Tubbs |
| Size: | 25 in |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 25 in |
| Boot Style: | Hiking Boot |
| Color: | Lime Green, Yellow |
| Activity: | Sports |
| Application: | Hiking |
| Weight: | 4.4 lb |
| Activity/Occasion: | Hiking |
| Deck Material: | Flex Torsion Deck |
Features of Tubbs Flex VRT Snowshoes - Men's
- Frame New ALP/VRT Deck
- Articulation Rot Lim
- Binding Dynamic Fit 2.0
- Traction Viper 2.0
- Heel traction
- NewTraction Rails
- Heel lift 19 degrees ActiveLift
Package Contents:
- Tubbs Flex VRT Snowshoes - Men's
Be the first to review this product
Tubbs Flex VRT Snowshoes - Men's Orderable Models
List of Orderable Models
- Tubbs Flex VRT Snowshoes - Men's, Yellow/Black, 25in, X220100201250 , MPN: X220100201250 , UPC: 886745975083 , Code: X37-SNS-TB3-X220100201250
Tubbs Flex VRT Snowshoes - Men's Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tubbs Flex VRT Snowshoes - Men's, 24, X180101901240 , MPN: X180101901240 , UPC: 886745780021 , Code: X37-SNS-TB3-X180101901240
- Tubbs Flex VRT Snowshoes - Men's, Yellow/Black, 29in, X220100201290 , MPN: X220100201290 , UPC: 886745975748 , Code: X37-SNS-TB3-X220100201290