


Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Underwater Kinetics UK3AA eLED CPO-AS Front Switch Black/Yellow Flashlights is not listed by CampSaver.You can also explore other items in the Camp & Hike, Lighting, Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Underwater Kinetics UK3AA eLED CPO-AS Front Switch Black/Yellow Flashlights
Underwater Kinetics UK3AA Front Switch 10024/10005 Flashlights were made because people demanded a flashlight with superior LED technology that was also lightweight and affordable. UnderWater Kinetics constructed the UW kinetics 3AA eLED flashlight to meet those specific needs.. It is the most compact flashlight in its class, so it can go anywhere you go, via pocket, belt pouch, or helmet clip. It features an entirely waterproof design for all weather use. We offer complete line of Underwater Kinetics Flashlights. For more Flashlights please visit our Flashlights page. Our store offers a full line of original products by Underwater Kinetics with full manufacturer's warranty.![]()
Specifications for Underwater Kinetics UK3AA LED Flashlights 10005:
| Dimensions (L W H): | 5.30 in x 1.60 in x 1.40 in 13.46 cm x 4.06 cm x 3.56 cm |
| Subcategory: | Hands-Free Lights / Certified |
| Battery: | Alkaline Disposable |
| Lamp Type : | eLED |
| Battery Description: | 3AA Alkaline |
| Burn Time: | 8 hrs |
| Light Output: | 110 lm |
| Weight: | 5.30 oz 150.25 g |
| Beam Distance: | 304.00 ft 92.66 m |
| Enclosure Protection: | IP67 |
| Depth Rating: | 10.00 ft 3.05 m |
Features of Underwater Kinetics CPO AS Front Switch Flashlights 10024:
- Lightweight
- Bright Eled bulb
-
- Proprietary Compound Path Optics (CPO) permits high efficiency and compact size
- Can be mounted to any helmet or hard hat using a UK helmet cli
Package Contents:
- Underwater Kinetics UK3AA eLED CPO-AS Front Switch Black/Yellow Flashlights
Be the first to review this product
Batteries







Underwater Kinetics UK3AA eLED CPO-AS Front Switch Black/Yellow Flashlights Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Underwater Kinetics UK3AA eLED CPOAS Front Switch Flashlight, Safety Yellow 510005 , MPN: 510005 , UPC: 032705100051 , Code: UK-FL-F3AALED-510005
- Underwater Kinetics UK3AA eLED CPOAS Front Switch Flashlight, Black 510024 , MPN: 510024 , UPC: 032705100242 , Code: UK-FL-F3AALED-510024



























































