Tap Tap to Zoom
Product Info for Petzl ACTIK Core Headlamp, Black, E065AB00
The Petzl ACTIK Core Headlamp, Black, E065AB00 Color: Black, Beam Color: Red, White, Light Output: 625 lumens, Additional Features: Red Light Mode, Included Accessories: 1250 mAh CORE Rechargeable Battery, Application: Outdoor, Battery Type: Rechargeable, Bulb Type: LED, Weight: 3.1 oz, Battery Life: 130 hours, Beam Distance: 5 - 90 m, Flashlight Type: Sport, Condition: New, Water Resistance Level: IPX-4, Weather Resistance: SplashProof, Yes, Battery Quantity: 1, Age Group: Adults, Lumen Range: Brightest - 151+ Lumens, Min Light Output: 2 Lumens. is here at CampSaver with unbelievable prices Up to $3.65 Off! Please also check out more options for Petzl ACTIK Core Headlamp.
Purchase your new Petzl ACTIK Core Headlamp, Black, E065AB00 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Petzl Actik Core Headlamp
- Two beam patterns (flood or mixed) and several white brightness levels meet the need for high-performance lighting in dynamic outdoor activities: proximity or distance vision and rapid movement
- Red lighting preserves night vision and prevents members of a group from blinding each other
- Reflective headband for night visibility
- CORE battery charges via micro USB port
- HYBRID CONCEPT design: ACTIK CORE comes with the CORE rechargeable battery and also works with three standard batteries
- Single button for quick and easy selection of brightness or light color
- Detachable, washable headband
- LOCK function to avoid accidentally turning it on during transit or storage
- Compatible with mounting accessories that allow the lamp to be attached to any kind of helmet, or to a bicycle
- Brightness: 450 lumens (ANSI/PLATO FL 1)
- Weight: 75 g
- Beam pattern: flood or mixed
- Energy: 1250 mAh CORE rechargeable battery (included)
- Charging time: 3 h
- Battery compatibility: alkaline, lithium or Ni-MH rechargeable
- Certification(s): CE
- Watertightness: IPX4 (weather-resistant)
Package Contents:
- Petzl Actik Core Headlamp
Specifications for Petzl ACTIK Core Headlamp, Black, E065AB00
| Color | Black |
| Beam Color | Red, White |
| Light Output | 625 lumens |
| Additional Features | Red Light Mode |
| Included Accessories | 1250 mAh CORE Rechargeable Battery |
| Application | Outdoor |
| Battery Type | Rechargeable |
| Bulb Type | LED |
| Weight | 3.1 oz |
| Battery Life | 130 hours |
| Beam Distance | 5 - 90 m |
| Flashlight Type | Sport |
| Condition | New |
| Water Resistance Level | IPX-4 |
| Weather Resistance | SplashProof, Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Age Group | Adults |
| Lumen Range | Brightest - 151+ Lumens |
| Min Light Output | 2 Lumens |