Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Open Box, Dealer Demo, Big Agnes Big Six Armchair, Brown Sugar, One Size, FBSACBS25
The Open Box, Dealer Demo, Big Agnes Big Six Armchair, Brown Sugar, One Size, FBSACBS25 Color: Brown Sugar, Size: One Size, Length: 24 in, Width: 24 in, Height: 40 in, Weight: 4.12 lb, Condition: Open Box, Dealer DMO, Application: Camping, Age Group: Adults, Body Material: Polyester, Condition Quality: Like New, Fabric/Material: Nylon, Frame Material: Lightweight aircraft aluminum pole system, Gender: Unisex, Internal Height: 20 in, Max Weight Capacity: 300 lbs, Packed Size: 22 x 5 x 6 in, Reason: Open Box, Seasonal/Temperature Use: 3 Season. is here at CampSaver with great deals ! Please also check out more options for Big Agnes Big Six Armchair.
Purchase your new Open Box, Dealer Demo, Big Agnes Big Six Armchair, Brown Sugar, One Size, FBSACBS25 from CampSaver today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Big Agnes Big Six Armchair
- Relax in comfort at camp, on a scenic overlook, in your backyard or wherever your life takes you
- Limited edition Greenback Trout, Brown Trout, and Wood prints pay tribute to the colorful ecosystems by giving back a portion of sale proceeds from these furniture models to the Yampa River Fund (Greenback and Brown Trout prints) and the National Forest Foundation (Wood print)
- Deluxe backpacking Armchair with two built in cup holders
- Extra height and width for ultimate comfort on the go
- Fully shock corded architecture for simple set up and break down
- Color-coded frame for easy set up
- Light weight and compact size makes it perfect for base camp living
- Patented frame construction
Package Contents:
- Big Agnes Big Six Armchair
- Stuff sack
Specifications for Open Box, Dealer Demo, Big Agnes Big Six Armchair, Brown Sugar, One Size, FBSACBS25
| Color | Brown Sugar |
| Size | One Size |
| Length | 24 in |
| Width | 24 in |
| Height | 40 in |
| Weight | 4.12 lb |
| Condition | Open Box, Dealer DMO |
| Application | Camping |
| Age Group | Adults |
| Body Material | Polyester |
| Condition Details | Open Box |
| Condition Quality | Like New |
| Fabric/Material | Nylon |
| Frame Material | Lightweight aircraft aluminum pole system |
| Gender | Unisex |
| Internal Height | 20 in |
| Max Weight Capacity | 300 lbs |
| Packed Size | 22 x 5 x 6 in |
| Seasonal/Temperature Use | 3 Season |